7 powodów dlaczego zaufanie jest ważniejsze od miłości

7 powodów dlaczego zaufanie jest ważniejsze od miłości

Wyobraź sobie życie bez zaufania: twój partner idzie do pracy a ty się denerwujesz i niepokoisz; twój partner sprawdza wiadomości, a ty nie jesteś w stanie zrozumieć, że to tylko kolega z pracy; chcesz podzielić się czymś ważnym, ale nie jesteś pewna, czy dotrzyma tajemnicy. Bez zaufania twoje życie staje się koszmarem. Nie potrafisz nawiązać dłuższej znajomości, bo każdy nowy związek jest dysfunkcyjny i wprowadza chaos w twoje życie. Oto dlaczego zaufanie jest czynnikiem napędzającym relacje:

 

Zaufanie pozwala na spełnienie seksualne.

Ufając swojemu partnerowi wiesz, że możesz bez obaw otworzyć się na wszystkie swoje potrzeby i pragnienia seksualne. Możesz eksperymentować i doświadczać intensywniej, bo wiesz, że twój partner chce twojego spełnienia. Jest otwarty na twoje pomysły, nie osądza. To wyjątkowo erotyczne i ekscytujące. Jeśli kogoś kochasz, ale mu nie ufasz zapewne nie otworzysz się na tę osobę, ryzykując, że uzna twój fetysz za śmieszny lub dziwny. 

 

Zaufanie pozwala ci na autentyczność.

Czy kiedykolwiek musiałeś udawać, że interesuje Cię temat, który w rzeczywistości cię nie interesuje? Piłka nożna, balet, polityka, musicale itd. ? Jest to bardzo męczące, prawda? Tak samo jest ze związkami. Jeśli zaślepiony miłością spędzasz całą swoją energię, starając się być ‘’idealnym’’ partnerem, zamiast być sobą, w końcu się wypalisz. Autentyczność wymaga odwagi i  zaufania, że twój partner będzie cię kochał pomimo wad, które tak jak każdy z nas masz.

 

Zaufanie pomaga pokonać wyzwania. 

Każda relacja oczywiście przechodzi pewne wyzwania, ale to właśnie zaufanie pomaga je przezwyciężyć i stworzyć silniejszą więź.  Kiedy poczujesz się bezpiecznie ze swoim partnerem, poczujesz się pewnie nie tylko w związku, ale wzrośnie też twoja samoocena i jakość twojego życia. Miłość z drugiej strony często nas ‘’otępia’’.  Na okres ‘’zauroczenia’’ dokonujemy zazwyczaj pauzy w naszym życiu prywatnym. Podczas gdy w związku opartym nie tylko miłości, ale również na zaufaniu ‘’rozkwitamy’’.

 

Zaufanie uczy cierpliwości.

Zaufanie wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania. Będąc w relacji rozumiesz, że twój ukochany pomimo licznych zalet ma również wady. Popełnia błędy i dokonuje złych wyborów. Jeśli jednak mu ufasz, to wiesz, że wyciągnie z nich wnioski i będzie jeszcze lepszym partnerem dla ciebie. Posiadanie takiego wsparcia jest wręcz nieocenione, gdy zmagasz się z wyzwaniami rozwoju osobistego. Miłość zwłaszcza w swojej początkowej fazie jest bardzo niecierpliwa. Chcemy żeby nasz partner czytał w naszych myślach i spełniał nasze wszystkie zachcianki. Zaufanie nie zawsze idzie w parze z miłością. Zaufanie jest wyborem.

 

Miłość może być ślepa, zaufanie nie.

Ufam ci, to lepszy komplement niż kocham cię, ponieważ nie zawsze możesz ufać osobie, którą kochasz, ale zawsze możesz kochać osobę, której ufasz. Nowy związek zawsze jest ekscytujący, pomyśl tylko o spotkaniach wypełnionych namiętnymi pocałunkami, wspólnym oglądaniu filmów i długich rozmowach o waszych planach i marzeniach. Kiedy jednak miłość zostanie zastąpiona ciągłymi wątpliwościami i strachem, to jak pobudka ze snu. Zaczynamy wtedy myśleć bardziej racjonalnie i analizować obsesyjnie zachowanie naszego partnera, dlatego zaufanie w związku jest ważniejsze niż miłość.

 

Zaufanie pomaga nam się zaangażować.

Trudno jest zaufać romantycznemu partnerowi, zwłaszcza jeśli w przeszłości się na kimś zawiodłaś. To zrozumiałe. Emocje wymykają się spod kontroli. Strach przed odrzuceniem, czy też lęk przed przywiązaniem staje się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli jednak twój partner swoim zachowaniem udowadnia ci każdego dnia, że możesz mu wierzyć i ma uczciwe zamiary, to budujesz solidne podstawy trwałego  związku. Miłość nie zawsze leczy rany, ale zaufanie tak.

 

Zaufanie daje ci poczucie bezpieczeństwa. 

Kiedy ufasz swojemu partnerowi nie potrzebujesz ciągłych wyjaśnień i tłumaczyć. Pozwalasz sobie żyć pełnią życia. Masz swobodę mówienia i robienia tego, co czujesz. Wiesz, że twój wybranek będzie cię wspierał a jeśli będzie taka konieczność, pomoże ci się również podnieść z porażki. Miłość jednak bez zaufania, często przypomina jedną wielką grę polegającą na zgadywaniu, co myśli lub czuje druga osoba.

 

Author | Malwina Anna Wysocka Comments | 0 Date | 14 | czerwiec | 2020

Zostaw komentarze

0