7 kroków do Zrozumienia zazdrości

7 kroków do Zrozumienia zazdrości

Jestem pewna, że każdy z was zgodzi się ze mną, że zdrowe relacje intymne to jedna z największych radości w życiu każdego z nas. Relacja oparta na szacunku wnosi  zrozumienie, chęć rozwoju oraz radość. Oczywiste jest dla nas również, że zazdrość wpływa na relacje destrukcyjnie. Wiemy, że zakrzywia obraz rzeczywistości, poziom naszej satysfakcji oraz szczęścia. 

 

Dlaczego więc sabotujemy nasze związki ? Co zrobić, gdy zazdrość jest częsta i intensywna, a nawet przytłaczająca? 

 

Dotrzyj do sedna swojej zazdrości i stwórz zdrowszą dynamikę relacji.

 

Krok 1 

Przyznaj się przed sobą, że odczuwasz zazdrość.

 

Faktem jest, że twoja uczucia nie ma nic wspólnego z twoim partnerem. Chodzi o ciebie. Musisz zdobyć głębszą samoświadomość swoich przekonań i zrozumieć swoje emocje, a następnie nauczyć się je przekształcać. Nie udawaj, że nie stanowi ona problemu. Nazwanie naszych uczuć może być trudne, ale jest to pierwszy krok do zdrowej relacji.

 

Krok 2 

Zamiast postrzegać zazdrość jako problem, potraktuj swoje uczucia  jako drogowskaz wskazujący rozwiązanie. 

 

Docierając do prawdziwego problemu, jesteś w stanie go rozwiązać i znaleźć trwałą ulgę np. 

Jeśli jesteś zazdrosny o sukcesy swojego partnera, być może istnieje niezdrowy element rywalizacji, który należy wyeliminować lub musisz przyjrzeć się, jak myślisz o własnych osiągnięciach.  

lub

Jeśli uczucie pojawia się kiedy twój partner regularnie spotyka się ze znajomymi to może odczuwasz brak takiej grupy w swoim życiu. 

W każdym z tych scenariuszy ostatecznie jednak przenosisz swoją niepewność na partnera i to wymaga uwagi.

 

Krok 3 

Wymień swoje niepewności. 

 

Spisz je na kartce. Opanowanie tego, jak przestać być zazdrosnym chłopakiem lub dziewczyną zaczyna się od spojrzenia na siebie. Jakie niepewności napędzają twoją zazdrość?  Hamuje Cię perfekcjonizm? Wciąż porównujesz się do innych? Masz wątpliwości czy jesteś atrakcyjna/y dla swojego partnera ? 

 

Krok 4

Wypracuj antidotum.  

 

Kiedy już sporządzisz listę niepewności napędzających Twoją zazdrość zapisz na każdą z nich antidotum np.

Jeżeli nie jesteś pewna dlaczego Twój mężczyzna jest z Tobą, przez tydzień zapisuj każdy komplement, który od niego otrzymałaś i każdą przyjemność, którą Ci sprawił. Po zaledwie 7 dniach będziesz wiedziała dlaczego jest właśnie z Tobą. 

lub

Jeśli ciągle się porównujesz do celebrytów i znajomych z social Media przestać ich obserwować na jakiś czas i sprawdź czy Twoje samopoczucie uległo poprawie. 

Znając swoje słabości możesz je wyeliminować albo odczuwalnie zmniejszyć ich wpływ na Twoje życie.

 

Krok 5 

Znajdź źródło swojej niepewności. 

 

Okiełznanie zazdrości to często kwestia leczenia raz z przeszłości. Jeśli zmagasz się z zazdrością z powodu nierozwiązanego problemu, takiego jak trauma z dzieciństwa lub uzależnienie poszukaj profesjonalnego  wsparcia. Z odpowiednią pomocą możesz przekształcić swoje zmagania w źródło siły.

 

Krok 6

Postaw na komunikację

 

Jeśli zmagasz się z zazdrością, to Twój partner prawdopodobnie już to zauważył. Ćwicząc skuteczną komunikację zaczynasz proces wychodzenia z problemu, jednocześnie dajesz swojej połówce możliwość wspierania Cię w pracy nad rozwiązaniem. Praca zespołowa wzmacnia relacje.

 

Krok 7 

Poznaj techniki radzenia sobie z zazdrością.

 

Ćwicz samoopiekę i pielęgnuj swoje zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne. Kiedy priorytetowo traktujesz zdrowe mechanizmy radzenia sobie z zazdrością z czasem stając się one normą i ostatecznie zastępują uczucie zazdrości. Więcej o technikach radzenia sobie z zazdrością w kolejnych artykułach

Author | Malwina Anna Wysocka Comments | 0 Date | 14 | listopad | 2020

Zostaw komentarze

0