Jak odbudować zaufanie w związku po zdradzie ? 5 porad dla osoby zdradzonej

Jak odbudować zaufanie w związku po zdradzie ?   5 porad dla osoby zdradzonej

Jak odbudować zaufanie w związku po zdradzie ?

5 porad dla osoby zdradzonej

 

Nie możesz zmienić przeszłości; wymazać poczucia zdrady i bólu z nim związanego z pamięci, ale możesz podjąć decyzję o swojej przyszłości. Możesz odejść i zbudować nową relację lub zostać i pracować nad swoim związkiem. Zanim jednak to zrobisz zadaj sobie pytanie: Czy ta osoba i relacja, którą miałaś są warte takiego wysiłku emocjonalnego? Jest to pytanie, na które tylko ty jesteś w stanie odpowiedzieć. Nie konsultuj swojej decyzji z rodziną i przyjaciółmi. Pamiętaj, to nie oni będą dzielić z nim łóżko każdego dnia. Oto 5 kroków jak poradzić sobie ze zdradą:

 

1. Wybacz sobie.

 

Ważną częścią procesu odbudowy zaufania jest wybaczenie sobie. Próbując zrozumieć sytuację, bardzo często mamy tendencję do obwiniania się i szukania usprawiedliwień dla osoby, która nas skrzywdziła. To jednak irracjonalne zachowanie. Płacz jeśli ci smutno, krzycz jeśli jesteś zła, daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz. Niemożliwe jest przecież odzyskanie zaufania bez uprzedniego odzyskania kontroli nad swoim samopoczuciem emocjonalnym, poprzez znalezienie wewnętrznego spokoju z sytuacją. Odrzuć myśli typu: Gdybym była mniej naiwna to zauważyłbym to; gdybym była szczuplejsza to by się nie stało; gdybym więcej czasu spędzała w domu to… Uważamy, że jeśli uda nam się znaleźć wadę w sobie i naprawić ją, to już się nigdy nie powtórzy, a przecież nigdy nie będziemy mieć tej pewności. Przebaczanie sobie wymaga zrozumienia, że pomimo twoich wad i słabości zasługujesz na szacunek. Ważne jest również, aby wiedzieć, że zachowanie twojego partnera było jego wyborem i odzwierciedla to, kim on jest, a nie kim ty jesteś. 

 

2. Dokonaj wyboru.

 

Kiedy już wybaczyłaś sobie zdecyduj czy chcesz pracować nad swoją relacją. Kiedy będziesz fizycznie i psychicznie gotowa wysłuchaj partnera, po czym zadaj sobie pytanie czy wydaje się on być szczery w swoich przeprosinach i chętny do poprawy? Czy dana osoba zachowuje się uczciwie wobec ciebie w innych obszarach życia? Czy były okoliczności, które odegrały dużą rolę? Czy w przeszłości podobna sytuacja miała już miejsce? Jak postrzegasz was związek w ogólnym obrazie? Jeśli już odpowiedziałaś na te pytania to stoisz przed wyborem, czy możesz zaakceptować wady twojego partnera i z czasem zaufać mu ponownie? Musisz wierzyć, że jeśli okaże się, że nadszedł czas rozstania, będziesz w stanie to zrobić i nadal będziesz w pełni funkcjonującą osobą. Jeśli samodzielne odnalezienie tego rodzaju zaufania wydaje się zbyt trudne, rozważ współpracę z profesjonalistą, który pomoże dostrzec ci martwe punkty, których nie widzisz w sobie.

 

3 Powiedz czego potrzebujesz.

 

Po przejściu etapu wyboru, nadszedł czas, aby nawiązać komunikację. Bądź bardzo szczera wobec siebie w kwestii tego, co musi się stać, aby twój partner odzyskał twoje zaufanie. Co pomogłoby ci poczuć się bezpiecznie w związku? Po zidentyfikowaniu tego, jasno i otwarcie przekaż potrzeby swojemu partnerowi. Może to być bolesne i niewygodne ale konieczne. Podczas rozmowy możesz czuć się zdenerwowana i emocjonalna warto wtedy zrobić sobie przerwę i wrócić do tego później, aby komunikować się w produktywny sposób. 


4 Wybacz partnerowi

 

Pamiętaj o pozytywnych cechach swojego partnera, które wiesz, że ma. Wybaczanie, nie oznacza, że to co zrobił jest w porządku. Dajesz mu jedynie szansę uczenia i rozwijania się na własnych błędach. Nie stawiaj sobie ram czasowych. W zależności od osoby, ten proces może zająć od kilku tygodni do nawet kilku lat. Kluczem jest zrozumienie po obu stronach. Wiem, że nie jest to łatwe, ale musisz zdać sobie sprawę, że ludzie, którzy złamali zaufanie, prawie zawsze cierpią z jakiegoś bólu, pewnego rodzaju ‘’złamania’’. Pomorze, jeśli spojrzysz na nich w ten sposób zamiast na osobę, która chce cię skrzywdzić. Kiedy postanowisz wybaczyć, nie należy roztrząsać tego tematu w przyszłych argumentach. Kiedy decydujesz się dać tej relacji drugą szansę, decydujesz się również zaufać partnerowi.

 

5 Skoncentruj się na przyszłości

 

Następnym krokiem jest współpraca nad tworzeniem nowych pozytywnych doświadczeń. Wspólne spędzanie czasu jest przypomnieniem, że potraficie cieszyć się swoim towarzystwem i tworzyć wspaniałe wspomnienia. Oboje zróbcie listę rzeczy, które chcielibyście zrobić wspólnie. Mogą to być proste rzeczy jak wypróbowanie nowej restauracji, która właśnie otworzyła się na mieście, pójście na długi spacer lub piknik. Możecie też obejrzeć wspólnie nowy film w kinie lub ulubiony show w zaciszu domu na wygodnej kanapie. Rozmawiajcie dużo o hobby, pracy, planach na wakacje, sporcie itd. Poznajcie się na nowo. 

Author | Malwina Anna Wysocka Comments | 0 Date | 14 | październik | 2020

Zostaw komentarze

0