Jak NIEŚWIADOMIE niszczysz nowy związek ?

Jak NIEŚWIADOMIE niszczysz nowy związek ?

Jak NIEŚWIADOMIE niszczysz nowy związek ?

Sprawdź, czy popełniasz 8 podstawowych błędów, poznając nowego partnera.

 

Jeśli znajdujesz się w związku, który ma problemy zanim się jeszcze zacznie, być może popełniasz niektóre z poniższych błędów. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby twój związek przetrwał próbę czasu.

 

BŁĄD NR. 1

Powtarzasz ten sam wzorzec

 

Kiedy związek się kończy, często przepełniają nas negatywne uczucia wobec byłych partnerów. Obwiniamy ich za rozpad relacji, nie biorąc odpowiedzialności za swoje zachowanie. Przechodzimy więc do nowego związku, nie wiedząc jakie błędy popełniliśmy i powtarzamy te same zachowania, oczekując innego efektu. Prawda jest taka, że dopóki nie poznamy szkodliwych wzorców, które powielamy, nie będziemy w stanie zbudować zdrowej i  stabilnej więzi z drugim człowiekiem. Poświęć chwilę i przeanalizuj poprzednie relacje. Czy widzisz powtarzający się wzór? Czy jesteś w stanie wskazać podobieństwa we wszystkich swoich związkach? Pomocne może być prowadzenie dziennika, w którym będziesz zapisywać swoje emocje i sytuacje, które je wywołały. Realistycznie jednak, nie zmienisz długotrwałych wzorców w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, bądź więc wobec siebie łagodna, powoli wprowadzając zmiany. 

 

BŁĄD NR 2

Masz nierealne oczekiwania

 

Czy pamiętasz uczucie zakochania, gdy hormony takie jak oksytocyna, dopamina i serotonina sprawiają, że czujesz się niesamowicie? To poczucie jest tak pochłaniające, że masz wrażenie, że będzie trwać wiecznie.. a potem pojawia się rutyna dnia codziennego i masz wrażenie, że twój ukochany cię zaniedbuje. Frustracja sięga zenitu, pojawia się gniew, a nawet uraza. Ty zaczynasz narzekać, a on czuje się niedoceniony, brzmi znajomo?  Warto pamiętać, że wszyscy mamy obowiązki  i zobowiązania. Miłość nie znika, ale staje się bardziej stabilna, intymna i głębsza. Tylko dlatego, że  nie otrzymujesz codziennie bukietu róż i nie chodzisz na wystawne kolacje, nie oznacza to, że twój partner cię nie kocha. Swoje oddanie może komunikować w inny sposób, mogą to być małe gesty: jak pomoc przy obiedzie, zrobienie prania czy wysłuchanie jak ci minął dzień. Nie bądź zabójcą waszego związku. Nie oczekuj, że twój ukochany będzie twoim jedynym źródłem szczęścia i jest to jego jedyna misja w życiu.

 

BŁĄD NR 3

Zatracasz się jako osoba

 

Paradoks miłości polega na tym, że dwoje ludzi dąży do bycia jednością, chociaż powinni dbać o to by się nie zatracić w związku. Niezależnie, czy wywołane jest to uczuciem strachu przed utrata ukochanej osoby, czy też jest idealistycznym dążeniem do szczęścia. Prawda jest taka, że nie jesteś wówczas wierna sobie. Najsilniejszy związek to taki, w którym każda osoba jest autentyczna! Nie bądź tą osobą. Nie bądź partnerem, który nie potrafi funkcjonować poza związkiem. To normalne, że szukacie wspólnej tożsamości dzieląc wspólne zainteresowania i poglądy, ale nie rezygnuj z siebie. Naucz się zawsze zachować niezależność i samodzielność. Jedna osoba rzadko, jeśli w ogóle wystarczy, aby zaspokoić wszystkie nasze potrzeby relacyjne. Nie poświęcaj zainteresowań i relacji, które budowałaś latami. One są częścią tego kim jesteś, osobą w której zakochał się twój partner. 

 

BŁĄD NR 4

Porównujesz go do swojego ex

 

Zbyt częste wspominanie o byłym partnerze może być dla twojego nowego wybranka nie tylko niezwykle frustrujące, ale być również źródłem stresu i obaw o przyszłość waszego związku. Każdy mężczyzna, jak i kobieta oczywiście, ma inny sposób wyrażania miłości i inną zdolność do kochania. Każdy z nas, ma coś wyjątkowego do zaoferowania, dzięki temu każda relacja nas rozwija. Niektórzy mężczyźni są bardzo otwarci w okazywaniu uczuć,, inni nie lubią się obnosić się ze swoimi emocjami, a jeszcze inni czekają, że powiesz wprost czego oczekujesz; nie oznacza to jednak, że którykolwiek z nich kocha mniej. Tak naprawdę, wszystko zależy od twojego języka miłości. Twój ukochany nie potrafi ci czytać w myślach, więc kiedy krytykujesz jego zachowanie, na podstawie miłości, którą otrzymałaś od swojego ex, oczywiście wzbudza to bardzo negatywne uczucia. Zamiast ich porównywać, powinnaś być wdzięczna, że zerwanie z twoim byłym dało ci szansę na nową relację i poznanie tego wyjątkowego człowieka. Jeśli natomiast robisz to ze strachu, to pamiętaj  twój partner może cię skrzywdzić, ale równie dobrze może przywrócić twoja wiarę w miłość i relacje. 

 

BŁĄD NR 5 

Próbujesz zdecydowanie za bardzo

 

Jeśli masz poczucie, że starasz się za mocno, to po pierwsze nie jesteś sama. Bardzo dużo kobiet wkłada zbyt dużo wysiłku w swoje relacje. Po drugie, nigdy nie jest za późno na zmianę. Mówi się, że kobiety odnajdują się w związkach znacząco bardziej niż mężczyźni, bo są wrażliwe, opiekuńcze, oddane i troskliwe. Super, prawda? Jak to się więc dzieje, że oblewamy naszą miłością mężczyzn, a oni po prostu nas nie doceniają? Kiedy robisz dla mężczyzny każdy drobiazg, on staje się leniwy. Co więcej starając się jeszcze bardziej nagradzasz jego złe zachowanie. Innymi słowy musisz przestać próbować zadowolić partnera, który przestał się troszczyć lub który, nigdy tego nie robił. Zrób zdecydowany krok do tyłu i powstrzymaj się od gorączkowej próby wywarcia na nim wrażenia lub ‘’zatrzymania go’’. Desperacja, niepokój i niepewność działają jak magnes, który przyciąga narcystycznych ludzi. Wartościowy mężczyzna chce kobiety, która zna swoją wartość i nie musi tego udowadniać.

 

BŁĄD NR 6

Od dnia pierwszego zakładasz najczarniejszy scenariusz 

 

Projekcja jest jednym z najbardziej szkodliwych zniekształceń poznawczych, w jakie wpadają ludzie w nowych związkach. Bardzo szkodliwe jest przyjmowanie przedwczesnych założeń na temat tego, jak inna osoba myśli lub co czuje, w oparciu o nasze własne wzorce myślowe. Prowadzi to do wielu nieporozumień i błędnego spojrzenia na wydarzenia. Dla lepszego zobrazowania pozwolę sobie zilustrować ten mechanizm na przykładzie uczucia zazdrości: Skąd się bierze zazdrość o ludzi, z którymi twój partner spędza czas? Czy to dlatego, że sama nie masz zbyt wielu przyjaciół a bardzo byś chciała? Czy może dlatego, że wiesz, że wypowiadasz się na ich temat negatywnie, gdy nie ma ich w pobliżu, a nie podoba ci się myśl, że oni robią to samo? A może boisz się, że twój partner nie dochowa ci wierności, bo przeraża cię, że w podobnej sytuacji mogłabyś się właśnie  tak zachować? … 

 

BŁĄD NR 7

Za dużo za wcześnie

 

Kiedy poznajesz kogoś nowego, to naturalne, że chcesz mu powiedzieć o sobie wszystko… w tym rzeczy, o których prawdopodobnie, nie powinnaś wspominać w ciągu kilku pierwszych miesięcy. Nie najlepszym pomysłem jest zagłębianie się w zbyt wiele szczegółów na temat przeszłych związków, toksycznych relacji rodzinnych, sezonowej depresji, terapii, zadłużenia, czy też twoich problemach w pracy. Będziesz miała jeszcze mnóstwo czasu, na głębokie i  szczere rozmowy, o krętej drodze twojego życia. Zanim się to jednak stanie upewnij się, że on jest na tym samym etapie waszego związku i możesz mu ufać.

 

BŁĄD NR 8

Obsesyjnie kontrolujesz swojego partnera

 

Komunikacja w każdym związku to podstawa, ale nie oznacza to, że regularnie powinniśmy meldować się naszemu partnerowi oznaczając naszą lokalizację i ludzi z którymi się spotykamy oraz podać hasła do social media i udostępnić historię naszej aktywności w sieci. Możesz kontrolować swoje działania, a nawet próbować kontrolować okoliczności, ale zdecydowanie nie możesz kontrolować innych ludzi. Niezależnie od tego, czy twoja potrzeba mikro-zarządzania wynika ze strachu przed odrzuceniem, brakiem zdrowych wzorców do naśladowania w relacjach, czy poczucia bycia niewystarczającym. Takie zachowania jest przepisem na katastrofę. Praca nad sobą pomoże ci nauczyć się umiejętności radzenia sobie ze stresem w sposób konstruktywny, a to pomoże zbudować zdrowy związek.

Author | Malwina Anna Wysocka Comments | 0 Date | 14 | wrzesień | 2020

Zostaw komentarze

0