7 pytań, które należy sobie zadać zanim podejmiesz decyzję, która diametralnie zmieni twoje życie.

7 pytań, które należy sobie zadać zanim podejmiesz decyzję, która diametralnie zmieni twoje życie.

Czy on jest tego wart ?

 

Dokonujemy wyborów z wielu powodów: w dobrych intencjach lub z powodu wątpliwości, wygody czy też przekonania. Możemy czuć się niekomfortowo z dwuznacznością lub ambiwalencją i zdecydować się na bezpieczny lub ryzykowny wybór. Czasami nasze umysły są podzielone; nie wiemy co wybrać. Zadaj sobie wówczas poniższe pytania:
 

1. Czy jesteś w związku z przyszłością?

 

W dzisiejszych czasach nie wystarczy założyć, że tradycyjne etykiety ‘’chłopak’’, ‘’dziewczyna’’, a nawet ‘’partner’’ wystarczą, aby potwierdzić, że jesteście w związku na wyłączność. Konieczna jest rozmowa z osobą, z którą jesteś związana, aby uzyskać jasny obraz swojej sytuacji. Zrozumiałe jest, że są to trudne tematy, ale bycie w związku na wyłączność oznacza, że możecie rozmawiać na niewygodne tematy i możecie to robić w sposób bezpośredni i otwarty. Jeśli jednak nie jesteś pewna, to absurdem byłoby wywrócić  swoje całe życie do góry nogami dla człowieka, który nie planuje swojej przyszłości z tobą. 

 

2. Czy twój partner wie, że twoja decyzja jest z twojej strony jest kompromisem?

 

To naturalne, że czujesz się bardziej skłonna do ustępstw, kiedy twój partner docenia twoje zaangażowanie i wyraża wdzięczność. To pozytywne uczucie może sprawiać, że będziesz bardziej skłonna do poświęceń w przyszłości, ale co jeśli twój partner nie jest świadomy jak dużo energii cię to kosztuje? Ponadto, nie zdając sobie sprawy, że ponosisz koszt, twój partner może nie zrozumieć, kiedy zechcesz, aby zwrócił przysługę przy następnej sytuacji wymagającej kompromisu. Co gorsze, wybór poświęcenia, a następnie ciche oczekiwanie na podziękowanie może oznaczać rozczarowanie. Jeśli nie usłyszałaś podziękowania, to on może traktować to jako coś oczywistego. Czy tego właśnie chcesz ?

 

3. Czy istnieje lepsze rozwiązanie?

 

Zamiast wybierać spośród dostępnych opcji, powinniście wspólnie z partnerem zastanowić się, czy istnieje rozwiązanie, które nie wymaga poświęcenia np. Jeśli ty chcesz jechać na tropikalne wakacje a twój partner chce poznać architekturę starożytnych miast, być może istnieje miejsce, w którym możecie zrobić jedno i drugie lub jecie w wybranej przez ciebie restauracji ale obejrzycie film, który chcę zobaczyć twój partner. Nie zawsze jest to dostępna  opcja, ale warto szukać rozwiązań mniej inwazyjnych. 

 

4. Czy możliwy jest inne rozwiązanie ?

Jeśli jest coś, czego ty i twój partner powinniście nauczyć się jak najwcześniej to jest kompromis. Ta umiejętność może się przydać w różnych sytuacjach od wyboru miejsca na wakacje po rozwiązywanie problemów w życiu seksualnym. To oznacza podejmowanie decyzji bez kłótni, które pozostawiają blizny emocjonalne np. możecie przeprowadzić się do nowego miasta, ale oboje zgadzacie się, że w budżecie na podróż zostaną przeznaczone pieniądze, abyś mogła odwiedzać rodzinę regularnie. 

 

5. Czy twój partner wyraża gotowość zmian w przyszłości?

 

Jak działa kompromis? Gdy np. ty zdecydowałaś się zmienić kraj, aby on pracował w ukochanej firmie , twój partner powinien poświęcić swój awans, jeśli oznacza to utrzymanie pracy, którą ty kochasz. Ważne jest, aby twój mężczyzna wykazał taki sam stopień zaangażowania i przechodził przez ten sam proces myślowy. Czy twoja potencjalna połówka wyraża gotowość kompromisu w przyszłości? Czy twój partner wspiera cię w podjęciu decyzji, czy może po prostu oczekuje, że zmienisz swoje życie, aby dostosować się do jego?

 

6. Czy twoja  decyzja jest oparta jest na strachu czy miłości?

 

Strach pozwala nam zadowolić się czymś, czego tak naprawdę nie chcemy. Poświęcenie dla partnera nie jest sposobem na uratowanie związku, czy też uniknięcie konfliktu. Powinnaś rozwiązać problemy, zanim jeszcze pomyślisz o dokonaniu ważnej zmiany w swoim życiu. Ponadto ludzie, którzy konsekwentnie priorytetowo traktują potrzeby innych ponad swoje zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. Zacznij zatem proces decyzyjny od sprawdzenia najważniejszej relacji: tej, którą masz ze sobą.

 

7. Czy miłość wymaga ofiary ?

 

Jeśli działania twojego partnera sugerują, że powinieneś poświęcić swoje zdrowie psychiczne, samopoczucie emocjonalne, uczciwość lub bezpieczeństwo, możesz powiedzieć „nie” lub nawet odejść. Te ofiary nie przynoszą korzyści tobie ani twojemu związkowi i nie musisz ich składać.

 

Author | Malwina Anna Wysocka Comments | 0 Date | 14 | marzec | 2021

Zostaw komentarze

0