Autentyczność w związku.

Autentyczność w związku.

3 Kroki do zdrowej relacji

 

W pierwszej fazie zakochania jest coś magicznego. Mamy poczucie, że jesteśmy zdolni osiągnąć wszystko, o czym tylko odważymy się marzyć. Pokonać wszelkie przeciwności losu w imię miłości. Pojawia się niepohamowana radość, spontaniczne zachowanie pełne pozytywnych emocji oraz fascynacja partnerem. Pociąg fizyczny jest na bardzo wysokim poziomie. Pojawiają się pragnienia, żeby tak zostało już zawsze.

 

Po jakimś czasie coś się jednak zmienia. Wraz z emocjami opadają różowe okulary, przez które spoglądaliśmy na ukochaną osobę. Zaczynamy dostrzegać cechy i nawyki naszego partnera, które burzą idealny obraz. Pojawiają się pierwsze kłótnie oraz kryzysy, a wraz z nim poczucie samotności a czasem nawet uwięzienia. Uświadamiasz sobie, że nie znasz osoby, która jeszcze przed chwilą była całym twoim światem. Nosił maskę? Oszukał Cię?  Jak on mógł cię tak oszukać, a może był tym, kim chciałaś żeby był dla Ciebie.

 

Jeśli większość twoich związków tak właśnie się kończy to warto zadać sobie pytanie: Czy to wina moich partnerów, a może To ja nie jestem szczera wobec siebie? Kim naprawdę jestem? No właśnie kim…

 

Jak  przejść od noszenia maski do bycia autentycznym w związku?

 

KROK 1 

Poznaj siebie.

Poświęć trochę czasu na zrozumienie swoich pragnień i potrzeb. Możesz to zrobić tworząc mentalną lub pisemną listę rzeczy, które lubisz. Jeśli jeszcze tego nie wiesz to świetnie. Nie ma lepszej przygody, niż odkrywania siebie. 

Jak to zrobić zapytasz? Hmm.. mam kilka pomysłów. Wybierz te, które wydają się rezonować z tobą.  Zacznij dziennik, w którym będziesz zapisywać wszystko co danego  dnia sprawiło ci przyjemność. To może być książka przeczytana w samotności lub spotkanie ze znajomymi w tłocznym barze – zapisując takie wydarzenia z czasem dowiesz się czy wolisz spędzać czas w domowym zaciszu, czy może zgiełk miasta powoduje, że krew w żyłach zaczyna pulsować mocniej. Eksperymentuj z  tym co jesz, może się okazać, że przez ostatnie dwa lata jadłaś  jajecznica tylko dlatego, że twój ex ją lubił, a tobie bardziej odpowiadają tosty. Zapisz się każdego miesiąca na coś nowego. Spróbuj wspinaczki, jogi, zumby. Weź lekcje tańca brzucha. Naucz się kolejnego języka. Zacznij podróżować. Wyjdź poza swoją strefę komfortu, poza krąg swoich dotychczasowych znajomych. Idź na networking. Nie pytaj nikogo o zdanie, a zwłaszcza swojej rodziny. Nie poddawaj swoich decyzji pod głosowanie wśród swoich przyjaciół. Ty decydujesz. Rozwijaj się, poznawaj nowych ludzi. Odkryj się na nowo i na nowo zakochaj się w swoim życiu. 

 

KROK 2

Wyznacz granice.


 Zanim podejmiesz ważne decyzje, zadaj sobie pytanie co czujesz i czy decyzja, która podejmujesz jest w zgodzie z tobą? Nie zmuszaj się do sytuacji lub zachowań,  z którymi czujesz się niekomfortowo. Poinformuj ukochanego, że są pewne rzeczy, których nie będziesz tolerować. Do nich mogą należeć kłamstwa, krzyki, uciszania, zdrada, szantaż emocjonalny, brak zaufania – cokolwiek to jest, poinformuj swojego partnera. Nie bój się powiedzieć nie.  Nie, nie będę tu stała, kiedy ty na mnie krzyczysz; nie, nie będę milczeć, kiedy będziesz mnie krzywdzić; nie, nie odbiorę telefonu teraz; nie, nie spędzę z tobą czasu w ten weekend, bo mam już plany; nie, nie będę uprawiać z tobą seksu, kiedy nie czuję się dobrze;  nie, nie zapłacę za rzeczy na które cię nie stać; nie, nie anuluję swoich planów; nie, nie będę nosić ubrań, które ty dla mnie wybrałeś, bo nie czuję się w nich dobrze. Kobieta, która doskonale zna swoją wartość nie boi się granic. NIE ma nic bardziej seksownego, niż kobieta ubrana w pewność siebie. Jeśli ty zaczniesz się szanować, on również zacznie to robić. Takie zachowanie jest pociągające i stymulujące. On nie chce, żebyś na wszystko się zgadzała. Mężczyzna potrzebuje wyzwań. On chce się o ciebie starać.  Pozwól mu na to zachowując swoją autentyczność. 

 

KROK 3

Nie zakładaj, że twój partner będzie jedynym źródłem twojego dobrego samopoczucia i szczęścia.


Niestety wiele filmów, powieści i czasopism kreuje obraz, w którym jedyną drogą do prawdziwego szczęścia jest stan zakochania i posiadania idealnego związku. Jest to mit, który nie służy nikomu!  Żaden związek nie może się rozwijać pod presją bycia jedynym źródłem radości. W rzeczywistości nie jest to miłość, ale współzależność. Jest to również jeden z najczęstszych powodów dlaczego mężczyźni się nie angażują. Boją się, że nie sprostają twoim oczekiwaniom. Nie chcą krzywdzić kobiet. Wolą odejść, niż to zrobić. Jeśli chcesz zbudować stabilny związek, bardzo ważne jest, abyś ty i twój partner zachowali pewien stopień niezależności. Poświęcając się swoim celom i zainteresowaniom jesteś w stanie zaoferować swojemu mężczyźnie znacznie więcej. Wróć do punktu pierwszego i sprawdź co jest twoim źródłem szczęścia poza związkiem.

 

Author | Malwina Anna Wysocka Comments | 0 Date | 14 | styczeń | 2021

Zostaw komentarze

0